Зеленски: Путин го уби Пригожин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека рускиот лидер Владимир Путин стои зад смртта на водачот на платеници – Евгениј Пригожин.

Зеленски, кој тоа тврдење не го поткрепи со докази, даде минлив коментар на конференцијата во Киев на прашањето за рускиот претседател.

„Фактот дека го уби Пригожин – барем ова се информациите што ги имаме сите, а не некои други – исто

така зборува за неговата рационалност и дека е слаб“, рече Зеленски.

Од Кремљ велат дека ќе бидат истражени сите можни причини за несреќата, вклучително и можноста за убиство.

Тој го нарече „апсолутна лага“ тврдењето дека Путин го наредил убиството на Пригожин и неговите луѓе.

Летово, Пригожин водеше краток бунт во Русија што претставуваше најголем предизвик за владеењето на Путин откако тој дојде на власт во 1999 година.

Ова го наведе лидерот на Кремљ да ги обвини своите актери за „предавство“ и „прободување нож во грб“.

Многу од критичарите на Путин умреле под неразјаснети околности за време на неговите 23 години на власт или за влакно ја избегнале смртта.

Back to top button
Close