107 нови случаи на Ковид, 19 починати лица

Денес се регистрирани 107 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 197.197

Оздравени се 247 пациенти –  за 24 часа пријавени се 19 починати лица.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

• Направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 новислучаи на КОВИД-19:

Скопје – 83, Прилеп – 6, Куманово и Кавадарци – по 4, Битола – 3, Неготино – 2, Штип, Кичево, Кочани, Гевгелија и Пробиштип – по 1.

• Регистрирани сe 247 оздравени пациенти од: Скопје – 101,Штип – 21, Куманово – 19, Велес – 16, Кратово – 11, Прилеп, Кочани и Крива Паланка – по 9, Тетово – 8, Кавадарци и Валандово – по 7, Струмица, Свети Николе и Виница – по 4, Кичево и Гевгелија – по 3, Битола, Радовиш, Ресен, Крушево и Демир Хисар – по 2, Неготино и Гостивар – по 1.
• Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 19починати лица: 12 починати лица од Скопје (86г, 84, 80г, 75г, 75г, 73г, 67г,65г,63г, 57г, 48г и 39г), 2 починати лица од Куманово (71г и 42г) и по едно починато лице од Богданци (70г), Велес (73г), Гевгелија (69г), Кичево (69г)и Македонска Каменица (87г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
 Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 16.09.2021 до 04.10.2021 година. Регистрирани се двајца починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово,Гевгелија и Велес, на возраст од 59 до 79 години. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.

 

• Направени се 1.668 тестови преку: ИЈЗ-20, ЦЈЗ Скопје-20, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0,

ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-88,Авицена-52, Биотек-162, Систина-42, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0,Никоб лаб-233, ВФВ Медикал-16, Ели Медика-36, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ(рапид тест) – вкупно 999.

 

Досега во земјата се направени вкупно 1.344.538 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.197бројката на оздравени пациенти е 183.474, на починати е 6.964, а бројот на активни случаи изнесува 6.759.

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно)

Активни случаи (вкупно)

Скопје

86189

3447

Куманово

11873

550

Тетово

10912

166

Прилеп

9239

214

Гостивар

7989

64

Битола

7248

191

Велес

6543

315

Кавадарци

6098

165

Охрид

6082

227

Штип

5948

193

Струмица

5848

193

Кичево

4047

135

Струга

3816

63

Кочани

3403

126

Гевгелија

2491

74

Неготино

2337

22

Свети Николе

1957

84

Радовиш

1562

58

Ресен

1553

42

Крива Паланка

1523

104

Дебар

1451

18

Берово

1218

12

Делчево

1132

45

Виница

1063

33

Пробиштип

964

49

Валандово

836

11

Кратово

619

39

Богданци

570

18

Крушево

538

10

Македонски Брод

476

9

Демир Хисар

466

32

Демир Капија

410

1

Македонска Каменица

338

45

Пехчево

316

1

Дојран

142

3

Вкупно

197197

6759

 

 

Kовид состојба 18.10.2021 (податоците се заклучно со 17.10.2021)

 

Новозаразени: 107

Тестирани: 1.668

Оздравени: 247

Починати: 24

 

Вкупно дијагностицирани: 197.197

Вкупно оздравени: 183.474

Вкупно починати: 6.964

Активни случаи: 6.759

 

Back to top button
Close