190 нови случаи на ковид-19 – пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.636 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 93, Куманово – 25, Прилеп – 13, Битола – 12, Кратово –  7, Кавадарци и Демир Хисар – по 5,  Тетово и Крива Паланка – по 4, Велес, Охрид, Струга и Свети Николе – по 3, Струмица, Кичево и Гевгелија – по 2, Штип, Кочани, Ресен и Радовиш  – по 1 .

 

Регистрирани сe 293 оздравени пациенти од: Скопје – 138 , Куманово – 23, Штип – 19, Битола – 15, Кавадарци – 14, Крива Паланка – 12, Свети Николе – 11, Кочани – 9, Прилеп – 8, Велес и Кичево – по 7, Ресен – 6, Гевгелија и Берово – по 4, Радовиш и Гостивар  – по 3, Кратово, Неготино и Пробиштип – по 2, Демир Хисар, Струмица, Валандово и Демир Капија  – по 1.

 

Во текот на изминатите 24 часа починале 10 лица: 2 починати лица од Скопје ( 78г,  и 83г), по едно починато лице од Штип (56г), Кавадарци (81г), Кичево (76г), Прилеп  (52г), Крива Паланка (76г), Кочани (83г), Охрид (63г)  и Струга (78г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

 

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

 

Направени се 2.636 тестови преку: ИЈЗ-38, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-76, ЦЈЗ Прилеп-40, ЦЈЗ Тетово–33, ЦЈЗ Куманово-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-71, Авицена-131, Биотек-152, Систина-46, лабораторија Лаор-156, Синлаб-27, Ремедика-0, Плодност–47, Генеа-12, Никоб лаб-291, ВФВ Медикал-48, Ели Медика-28, Ројал Медика –18,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.341.

 

Досега во земјата се направени вкупно 1.299.826 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 192.478 бројката на оздравени пациенти е 173.625, на починати е 6.704, а бројот на активни случаи изнесува 12.149.

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 

Скопје 83810, Активни 5563

 

Куманово 11500, Активни 1018

 

Тетово 10829, Активни 910

 

Прилеп 9083, Активни 313

 

Гостивар 7958, Активни 454

 

Битола 7112, Активни 265

 

Велес 6266, Активни 352

 

Охрид 5982, Активни 585

 

Кавадарци 5948, Активни 231

 

Струмица 5745, Активни 274

 

Штип 5753, Активни 232

 

Кичево 3984, Активни 409

 

Струга 3793, Активни 382

 

Кочани 3278, Активни 165

 

Гевгелија 2421, Активни 88

 

Неготино 2319, Активни 37

 

Свети Николе 1902, Активни 110

 

Ресен 1538, Активни 82

 

Радовиш 1525, Активни 89

 

Дебар 1449, Активни 107

 

Крива Паланка 1441, Активни 95

 

Берово 1209, Активни 21

 

Делчево 1124, Активни 69

 

Виница 1035, Активни 51

 

Пробиштип 916, Активни 34

 

Валандово 819, Активни 24

 

Кратово 577, Активни 61

 

Богданци 551, Активни 17

 

Крушево 529, Активни 22

 

Македонски Брод 472, Активни 29

 

Демир Хисар 445, Активни 30

 

Демир Капија 411, Активни 5

 

Пехчево 313, Активни 3

 

Македонска Каменица 301, Активни 21

 

Дојран 140, Активни 1

 

 

Back to top button
Close