392 нови случаи на КОВИД-19. 17 починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 180, Куманово – 32, Кавадарци – 20, Битола – 18, Кочани – 17, Прилеп и Велес – по 16, Кичево – 14, Тетово, Охрид и Штип – по 11, Гевгелија и Крива Паланка – по 7, Кратово – 6, Радовиш и Валандово – по 4, Ресен и Пробиштип – по 3, Гостивар, Струмица, Делчево и Виница – по 2, Неготино, Дебар, Берово и Демир Капија – по 1.

 

 

Регистрирани сe 339 оздравени пациенти од: Скопје – 195, Тетово – 16, Велес и Струмица – по 14, Кавадарци и Радовиш – по 11, Кочани и Прилеп – по 9, Кичево – 8, Гостивар – 7, Штип и Свети Николе – по 6, Ресен и Неготино – по 5, Битола – 4, Гевгелија, Берово и Македонски Брод – по 3, Куманово, Валандово и Пробиштип – по 2, Виница, Дебар, Богданци и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица: 8 починати лица од Скопје (98г, 82г, 79г, 79г, 79г, 74г, 69г и 69г), 2 починати лица од Кочани (89г и 82г) и по едно починато лице од  Гостивар (80г), Тетово (46г), Велес (78г), Радовиш (68г), Штип (66г), Битола (86г) и Валандово (85г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 3 лица, со датум на смрт во период од 12.09.2021 до 22.09.2021 година. Овие починати лица се: 2 од Скопје и едно починато лице од Гостивар. Починатите се на возраст од 67-93 години, од кои само едно лице е починато во болнички услови, додека останатите 2 лица се починати во домашни услови.

 

 

 

Направени се 4.633 тестови преку: ИЈЗ-286, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-53, ЦЈЗ Тетово–48, ЦЈЗ Куманово-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–26, Жан Митрев (Филип Втори)-134, Авицена-339, Биотек-372, Систина-84, лабораторија Лаор-285, Синлаб-37, Ремедика-14, Плодност–66, Генеа-12, Никоб лаб-620, ВФВ Медикал-79, Ели Медика-119, Ројал Медика –40,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.815.

Досега во земјата се направени вкупно 1.274.003 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.551 бројката на оздравени пациенти е 170.734, на починати е 6.577, а бројот на активни случаи изнесува 12.240

 

 

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

 

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 

Скопје 82360, Активни 5689

 

Куманово 11230, Активни 967

 

Тетово 10792, Активни 945

 

Прилеп 8989, Активни 304

 

Гостивар 7947, Активни 490

 

Битола 7030, Активни 284

 

Велес 6130, Активни 312

 

Охрид 5891, Активни 502

 

Кавадарци 5829, Активни 222

 

Струмица 5672, Активни 310

 

Штип 5647, Активни 250

 

Кичево 3931, Активни 417

 

Струга 3773, Активни 364

 

Кочани 3195, Активни 139

 

Гевгелија 2389, Активни 85

 

Неготино 2305, Активни 41

 

Свети Николе 1862, Активни 111

 

Ресен 1527, Активни 102

 

Радовиш 1500, Активни 101

 

Дебар 1446, Активни 123

 

Крива Паланка 1395, Активни 85

 

Берово 1206, Активни 33

 

Делчево 1115, Активни 68

 

Виница 1020, Активни 52

 

Пробиштип 907, Активни 46

 

Валандово 806, Активни 37

 

Богданци 544, Активни 11

 

Кратово 549, Активни 57

 

Крушево 518, Активни 14

 

Македонски Брод 463, Активни 28

 

Демир Хисар 431, Активни 19

 

Демир Капија 409, Активни 7

 

Пехчево 310, Активни 5

 

Македонска Каменица 294, Активни 19

 

Дојран 139, Активни

 

 

Back to top button
Close