Маја живеела со познат тајкун со цигари, а ја нашле со прострелна рана во куќата во која живееле

Полицијата потврди дека Маја Јанеска во петокот била пронајдена со прострелна рана во главата

Јанеска во моментот на нејзината смрт била во врска со Кајл Филипс, ко-директор на компанијата за цигари „Карнилинкс“ на Адријано Мацоти.

Полицијата не ја третира смртта на Јанеска како сомнителна, но семејството и пријателите изјавија за „News24“ дека не можат да веруваат дека таа би си го одзела животот.

Познатата шминкерка и бизнисменка Маја Јанеска – чие момче, тајкун (за цигари), Кајл Филипс, му помогнал на лидерот на ЕФФ Џулиус Малема да ја плати даночната сметка – починала од прострелна рана во главата, потврди полицијата.

Полицијата за „News24“ изјави дека отворила увид во врска со смртта на Јанеска, што значи, во оваа фаза, дека тоа не се третира како сомнително од органите на прогонот. Полицијата добила повик за лице кое наводно се самоубило во „Bassonia Estate“. По пристигнувањето на дадената адреса, полицијата пронашла жена во спалната соба со прострелна рана во главата. До неа имало огнено оружје. Брзата помош констатирала смрт“, изјави портпаролот на полицијата, потполковник Мавела Масондо.

„News24“ од извори дознава дека Филипс на блиските до инцидентот им кажал дека во моментот на смртта на Јанеска бил во куќата и се упатил кон собата каде што била пронајдена.

Поранешната сопруга на Филипс, Трејси, ја оспори оваа приказна за настаните, но не можеше да даде никакви детали за тоа зошто. Таа рече дека Филипс е „уништен и шокиран од оваа трагедија“.

Таа рече дека тој „ќе соработува со истрагата“.

Шокантаната смрт на популарната македонската инфлуенсерка на Инстаграм, чии 1,2 милиони следбеници вклучуваа и познати личности, го остави во тага нејзиното семејство во земјава, како и нејзините пријатели во Јужна Африка.

целиот текст ТУКА

Back to top button
Close