45 мали промени што ќе го трансформираат вашиот живот

Ако барате совети како оваа година со мал влог да постигнете поголема среќа и здравје, прочитајте ги овие 45 совети што за Гардијан ги испробале и ги кажале специјалисти за промени во однесувањето и фитнес тренери, а може да донесат до големи подобрувања во вашиот живот.

Свесно бирајте ги вашите први и последни мисли секој ден

Слушајте класична музика

Во текот на ноќта оставете го телефонот во друга соба

Направете листа за читање

Заспијте расположени

Шетајте на отворено секој ден

Насмејте се во моментот кога ќе се разбудите

Земете учество во Parkrun (платформа за 5 километри трчање во сабота низ 22 земји во светот)

Научете правилно да ја зачинувате храната

Бањајте се со студена вода

Вежбајте на отворено

Запалете свеќи

Вежбајте јога во пижами

Направете 10 минутно средување на просторот околу вас

Верувајте дека секој е интересен и атрактивен

Читајте ги состојките на храната

Слушајте ја истата песна секое сабајле

Мијте ги забите стоејќи на една нога

Прифатете ја неизвесноста

Одете на дневен кафе дејт

Сетете се правилно да дишете

Не велете “да” кога вашиот инстинкт вели “не”

Позајмете книги од библиотека

Спијте повеќе отколку што мислите дека ви е потребно

Мислете на вашата иднина

Дремнете во текот на денот

Прифатете ја вашата интровертна природа

Почнете го денот со вежбање

Грижете се подобро за вашата кожа

Здиплете ја облеката подобро

Бидете искрени во секој аспект

Грижете се за кучињата на вашите пријатели

Грижете се за вашата заедница

Пишувајте наутро

Службениот меил избришете го од телефонот

Излезете наутро на сонце

Пратете си себеси говорна пораки

Купете облека од втора рака

Сфатете дека не можете да ги задоволите сите

Уживајте во бањањето

Одмарајте во мали интервали во текот на денот

Фокусирајте се на среќата, наместо на силата на волјата

Давајте си себе совети и охрабрување

Забележувајте ги моментите на сигурност

Ветете си дека нема да отстапувате постојано

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close