Американската кошаркарка на судењето во Русија ја призна вината

epa09393345 Brittney Griner of the USA reacts during the Women’s Quarterfinal Basketball match between Australia and the USA at the Saitama Super Arena during the Tokyo Olympic Games in Saitama, Japan, 04 August 2021. EPA-EFE/JOE GIDDENS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT EDITORIAL USE ONLY

Американската кошаркарка Бритни Грајнер денеска пред рускиот суд се изјасни за виновна за обвиненијата за поседување дрога, поради што може да биде осудена на затворска казна до десет години.

„Би сакала да се изјаснам за виновна. Сепак, немав намера. Не сакав да го прекршам законот. Би сакала да сведочам подоцна. Ми треба време да се подготвам”, рекла Грајнер во судницата во близина на Москва, пренесува Гласот на Америка.

Следното судско рочиште е закажано за 14 јули.

Нејзиниот адвокат Александар Бојков за новинарите изјави дека се надева оти ќе и биде изречена најниската можна казна

Back to top button
Close