Американските сили нападнаа цели на хутите во Јемен

Американските сили нападнаа цели во областит во Јемен што се под контрола на бунтовниците хути соопшти американската Централна команда.

Во Црвеното Море беа уништени и два чамци без екипаж на Хутите.

Бунтовниците поддржани од Иран почнаа да истрелуваат беспилотни летала и ракети во ноември во знак на солидарност со палестинските борци во Газа. Во над 70 напади, тие потонаа два брода, заробија уште еден и убија најмалку тројца морнари

Back to top button
Close