Анкета: Мал број Американци се радуваат на потенцијален изборен дуел меѓу Бајден и Трамп

Мал број Американци со нетрпение очекуваат потенцијален дуел меѓу демократот Џозеф Бајден и републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во 2024 година, иако повеќе републиканци го поддржуваат Трамп отколку демократи што го поддржуваат Бајден, според анкетата на Асошиејтед прес и НОРК.

Истражувањето, спроведено од 30 ноември до 4 декември, меѓу 1.074 испитаници, покажува дека кога се гледа на национално ниво, ниту Трамп ниту Бајден не влеваат ентузијазам кај гласачите.

Околу 56 отсто од возрасните испитаници велат дека би биле незадоволни доколку Бајден беше демократскиот кандидат, а 58 отсто би биле незадоволни од Трамп.

Речиси половина од демократите велат дека би биле целосно или делумно задоволни доколку Бајден е кандидат во 2024 година, додека две третини од републиканците го чувствуваат истото за Трамп.

Иако гласачите се рамнодушни кон нив, и Бајден и Трамп имаат добри шанси да станат кандидати на нивните партии – актуелниот претседател има поддршка од доволен број делегати и нема силни противници, додека обвиненијата не го спречуваат поранешниот претседател да нема најголема поддршка во неговата партија. Првото примарно гласање на републиканците ќе биде во јануари во Ајова.

Back to top button
Close