Бајден: Израел почнува да ја губи поддршката поради неселективното бомбардирање во Газа

Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека Израел почнува да ја губи поддршката од меѓународната заедница со своето неселективно бомбардирање во Појасот Газа, во кое загинаа илјадници палестински цивили.

-Тие почнуваат да ја губат поддршката, рече Бајден, пренесен од британските медиуми.

Американскиот претседател додаде дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху треба да ја промени својата „тврдолиниска влада“.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close