Би-Би-Си тврди дека бројот на убиени руски војници во Украина надмина педесет илјади

Анализа на Би-Би-Си покажа дека бројот на убиени руски војници во Украина надмина 50.000. Во текот на втората година од војната, бројот на загинати бил речиси 25% поголем отколку во првата. Руското Би-Би-Си, независната медиумска група „Медијазон“, како и доброволци броеле смртни случаи од февруари 2022 година. Според наодите, повеќе од 27.300 руски војници биле убиени во втората година од конфликтот, што покажува дека освојувањето на територијата имало висока цена во човечки животи. Русија одби да ги коментира наодите од извештајот.

Често кога се опишуваат руските освојувања, терминот „мелница за месо“ се користел за да се опише безмилосната жртва на воените сили за да се истроши украинската армија. Бројката од 50.000 е осум пати поголема од единствениот јавен официјален биланс на загинати во Русија, што го објави Москва во септември 2022 година.

 

 

Сепак, реалниот број на загинати Руси веројатно е многу поголем. Анализата на Би-Би-Си не го вклучува бројот на убиени милитанти во регионите Доњецк и Луганск, окупирани од Русија. Доколку се додадат овие бројки, бројот на загинатите би бил уште поголем.

 

ADVERTISING

 

Што се однесува до украинските загуби, претседателот Володимир Зеленски во февруари оваа година рече дека 31.000 украински војници биле убиени – но проценките, врз основа на американските разузнавачки служби, укажуваат на поголеми загуби.

 

Руската војска претрпе нагло зголемување на жртвите во јануари 2023 година, кога започна офанзива во регионот на Доњецк. Институтот за проучување на војната (ИСВ) наведува дека Русите користеле неефикасни фронтални напади во форма на „човечки бранови“ за време на битката за градот Вухледар.

 

„Поради бараниот терен, недостатокот на борбена моќ и неуспехот да се обидат да ги изненадат украинските сили, имаше мали придобивки и големи загуби“, велат од ИСВ.

 

Друг значаен скок на бројот на загинати беше забележан во пролетта 2023 година, за време на битката кај Бахмут, кога платеничката група „Вагнер“ помогна во заземањето на градот.

 

Водачот на „Вагнер“, Евгениј Пригожин тогаш процени дека изгубил 22.000 борци. Кога руските сили ја започнаа својата кампања на Авдијивка минатата есен, имаше и нов пораст на бројот на загинати војници.

 

Волонтерите кои работат со Би-Би-Си и Медијазон од почетокот на војната бројат нови воени гробници на 70 гробишта низ Русија. Сателитските снимки покажуваат дека властите значително ги прошириле областите каде што се наоѓаат гробиштата од почетокот на конфликтот. Би-Би-Си проценува дека најмалку двајца од петте загинати руски борци немале врска со војската пред руската инвазија на Украина.

Имено, во 2022 година, на почетокот на конфликтот, Русија можеше да ги искористи своите професионални трупи за извршување на комплицирани воени операции, но многу професионални војници набрзо биле ранети или убиени, а властите ги заменија со луѓе со мала обука или воено искуство – како доброволци, цивили и затвореници.

Затворениците беа клучни за успехот на „мелницата за месо“, а анализата на Би-Би-Си сугерира дека тие сега побрзо ги губат животите на линијата на фронтот. Москва му дозволи на Пригожин да регрутира во затворите од јуни 2022 година. Затворениците кои станаа борци се бореа во рамките на таа шема како дел од приватна армија во име на руската влада.

„Вагнер“ имаше страшна репутација за немилосрдни борбени тактики и брутална дисциплина. Војниците би биле егзекутирани на лице место доколку се повлечат од област без наредба. „Вагнер“ продолжи да регрутира затвореници до февруари 2023 година, кога неговите односи со Москва почнаа да се влошуваат.

По смртта на Пригожин, руското Министерство за одбрана ја продолжи истата политика на регрутирање. Поранешните затвореници ја опишаа високата цена што ја платиле нивните другари.

Back to top button
Close