Блинкен: Имаме план доколку Русија започне нуклеарен напад

epa10180627 US Secretary of State Antony Blinken speaks at a press conference during a meeting at the Ministry of the Economy, in Mexico City, Mexico, 12 September 2022. The delegations of the two countries held a meeting of the High-Level Economic Dialogue (HLED), which is designed to ‘foster economic development and growth, promote job creation, enhance competitiveness, and reduce poverty and inequality’, according to the Office of the United States Trade Representative. EPA-EFE/Jose Mendez
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека „секоја употреба на нуклеарно оружје ќе има катастрофални последици“. Тој потврди оти САД имаат план, доколку се случи нешто слично.

Блинкен одби да прецизира каков ќе биде американскиот одговор.

Тој информираше и дека американски претставници го повикале Кремљ да „престане со приказната за нуклеарно оружје

Back to top button
Close