Британско МО: Русија планира „лажен” референдум во Херсон

Русија планира „манипулиран референдум” во јужниот град Херсон за да ја оправда својата окупација, се вели во извештајот на британското Министерство за одбрана.

Во него се вели дека градот е клучен за целта на Русија да воспостави копнен коридор до полуостровот Крим – кој беше анектиран од Русија во 2014 година – и да доминира во јужна Украина, пренесува Би-Би-Си.

Британското воено разузнавање потсетува дека Русија ги користела истите тактики и методи за ретроспективно да го оправда заземањето на Крим.

Претходно и украинското воено разузнавање соопшти дека Русија ќе одржи референдум и оти тој е планиран за 27 април.

Херсон е единствениот голем град што Русија го зазеде од инвазијата кон крајот на февруари. Оттогаш, некои околни области беа повторно заземени од украинските војници, а борбите продолжуваат во регионот

Back to top button
Close