Бројот на украински бегалци во Полска надмина четири милиони

epa09781469 People walk near the Polish-Ukrainian border crossing in Dorohusk, Poland 24 February 2022. The Polish Ministry of Interior and Administration informed they have reception points for refugees from Ukraine, eight such points will be created in the first stage. They will provide food, medical assistance and information for refugees. Russian troops entered Ukraine on 24 February prompting the country’s president to declare martial law. EPA-EFE/WOJTEK JARGILO POLAND OUT

Бројот на Украинци кои ја напуштија својата земја и преминаа во Полска по руската инвазија во февруари, ја надмина границата од четири милиони, наведе денеска на Твитер полската Агенција за гранична контрола, пренесе ДПА.

Најновите податоци покажуваат дека само вчера во Полска пристигнале нови 24.900 лица. Меѓутоа, додава ДПА,  невозможно е да се каже колку од овие лица останале во Полска, а колку отпатувале понатаму во другите западноевропски земји.

Полскиот претседател Матеуш Моравјецки неодамна изјави дека неговата земја е домаќин на околу два милиона украински бегалци.

Ниту, пак, протокот е еднонасочен. Полските власти вчера, исто така, забележаа дека 28.000 луѓе се упатиле кон Полска, од кои многумина се вратиле во областите што сега повторно се под украинска контрола по првичната руска инвазија.

Пред инвазијата Украина имаше население од повеќе од 44 милиони. Многумина од оние што побегнаа се упатија кон Полска, која дели 500 километри долга граница со Украина, потсетува ДПА

Back to top button
Close