Бугарија: „Преродба“ со автобуси донесе демонстранти, меѓу кои некои се ознаката „Z“ на грбот

Автобуси ги донесоа приврзаниците на бугарската партија „Преродба“ на протест пред зградата на парламентот, кој треба да започне во 12 часот, јави БГНЕС.

Учесниците на најавениот национален протест против владината коалиција се симнаа од автобусите и минибусите на плоштадот Батенберг и пеш се упатија кон зградата на Народното собрание. Меѓу нив има и такви кои се со симболот „Z“ на грбот, кој означува поддршка за Кремљ и руската војна во Украина, јави репортерот на БГНЕС.

 

Back to top button
Close