Цената на бензинот во САД го надмина прагот од пет долари за галон

Новиот рекорден пораст на цените на бензинот низ САД создава тензии кај милиони потрошувачи и во стопанството, а придонесува и за влошување на политичките предизвици со кои се соочува администрацијата на претседателот Џозеф Бајден пред ноемвриските избори на средината од неговиот мандат.

Волстрит џурнал пишува дека откако американската потрошувачка инфлација го достигна највисокото ниво во последните 40 години, просечната цена на галон (3,8 литри) обичен безоловен бензин во САД на 9 јуни достигна рекордно високо ниво од пет долари.

Цените на бензините дрaстично пораснаа по руската инвазија на Украина на почетокот од оваа година, посочува весникот, додавајќи дека и онака малите резерви на нафта се уште повеќе исцрпени и без знаци за олеснување.

Back to top button
Close