Денеска се регистрирани 50 нови случаи на Ковид 19 –починаа 18 лица

 

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.955 тестирања, а регистрирани се 50 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 27, Куманово – 5, Прилеп – 4, Гостивар – 3, Тетово, Велес, Штип и Кичево – по 2, Струмица, Гевгелија и Виница – по 1.

Регистриран е 81 оздравен пациент од:

Скопје – 34, Прилеп – 9, Струмица – 7, Куманово – 6, Штип, Кочани и Крушево – по 4, Радовиш и Пробиштип – по 3, Велес и Кичево – по 2, Свети Николе, Делчево и Виница – по 1.

Пријавени се вкупно 18 починати лица: 8 лица од Скопје (63г,67г,69г,72г,72г,77г,80г,88г), 3 лица од Тетово (75г,76г,78г), 2 лица од Битола (84г,88г) и по едно лица од Прилеп (68г) Кавадарци (79г), Кочани (74г), Радовиш (80г) и Дебар (55г).

Од пријавените, 7 лица  се починати  во домашни, а останатите 11 во болнички услови.

Направени се 2.955 тестови преку: ИЈЗ-427, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–36,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–64, МАНУ-75, Жан Митрев (Филип Втори)-178, Авицена-313, Биотек-396, Систина-199, лабораторија Лаор-340, Синлаб-40, Ремедика-37, Плодност–62, Генеа–48, Никоб лаб-18, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 518.

Досега во земјата се направени вкупно 788.300 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.217, бројката на оздравени пациенти е 147.381, на починати е 5.387, а бројот на активни случаи изнесува 2.449.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68485, Активни 983

Куманово 8818, Активни 230

Прилеп 8298, Активни 95

Тетово 7209, Активни 98

Битола 6290, Активни 169

Велес 5468, Активни 61

Гостивар 5171, Активни 45

Кавадарци 5151, Активни 27

Охрид 4997, Активни 183

Штип 4958, Активни 39

Струмица 4109, Активни 55

Струга 2980, Активни 65

Кочани 2787, Активни 36

Кичево 2559, Активни 71

Гевгелија 2191, Активни 25

Неготино 2183, Активни 19

Свети Николе 1522, Активни 30

Ресен 1234, Активни 31

Крива Паланка 1219, Активни 6

Радовиш 1156, Активни 47

Берово 1029, Активни 3

Делчево 971, Активни 23

Дебар 939, Активни 0

Виница 881, Активни 36

Пробиштип 789, Активни 5

Валандово 666, Активни 3

Богданци 494, Активни 3

Крушево 489, Активни 16

Демир Хисар 397, Активни 16

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 373, Активни 14

Македонски Брод 359, Активни 3

Пехчево 268, Активни 1

Македонска Каменица 249, Активни 11

Дојран 132, Активни 0

Back to top button
Close