Десетици Израелци протестираат поради поминувањето камиони со помош во Газа

Десетици Израелци денеска протестираат поради одобрението на властите камиони кои превезуваат помош да преминат во Појасот Газа преку преминот Керем Шалом.

Демонстрантите веат израелски знамиња пред камионот додека извикуваа слогани против „давање помош на непријателот“, објави „Тајмс оф Израел“.

Израел пропушта стотици тони хуманитарна помош испратена од Египет до Газа преку Израел во последните недели, каде стоката ја проверуваат безбедносните сили.

Стотици илјади Палестинци кои ги напуштија своите домови поради конфликтот живеат во шатори во јужниот дел на Појасот Газа во услови на хуманитарна криза

Back to top button
Close