ДИК за Скопје: Со обработени 99 отсто од податоците, Арсовска пред Шилегов со речиси осум илјади гласа  

Далеку зад Арсовска и Шилегов е Петар Георгиевски од Левица со освоени 20 430 гласа, потоа Ана Петровска од „Зелен хуман град“ со 9 776 гласа, Арбен Шакири од ЛДП/ДОМ со 8 870 гласа…

Според првичните податоци објавени на веб-страницата на ДИК, за градоначалник на Скопје обработени се 99,27 отсто од гласовите. Според овие податоци, независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, освоила 86 147 гласа, додека кандидатот на СДСМ, Петре Шилегов, 78 226 гласа и според тоа тие двајцата ќе се соочат во вториот круг на 31 октомври.

Далеку зад Арсовска и Шилегов е Петар Георгиевски од Левица со освоени 20 430 гласа, потоа Ана Петровска од „Зелен хуман град“ со 9 776 гласа, Арбен Шакири од ЛДП/ДОМ со 8 870 гласа

Во Скопје гласале 228 425 избирачи и досега има 15 929 неважечки ливчиња.

 

Back to top button
Close