Директорот на СЗО: Забраната на абортус ги води жените и девојчињата до небезбедни абортуси кои резултираат со компликации, па дури и со смрт

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, ја критикуваше одлуката на Врховниот суд на САД да ја поништи пресудата со која се легализира правото на абортус нарекувајќи ја одлуката „неуспех“ што може да чини животи.

Back to top button
Close