Додека Палестинците страдаат, лидерите на Хамас уживаат луксуз – богатството се проценува на 11 милијарди долари

Додека нивниот народ пропаѓа во сиромаштија и го третираат како жив штит, лидерите на Хамас живеат милијардерски начин на живот, пишува New York Post.

Само тројцата врвни лидери на оваа терористичка група вредат неверојатни 11 милијарди долари и уживаат во луксузниот живот во Катар.

 

– Advertisements –

 

 

Емиратот долго време ги пречекува лидерите на Хамас и ги сместува во своите луксузни хотели и вили во исто време кога е домаќин на големо американско воено присуство.

Сега републиканскиот конгресмен од Тенеси, Енди Оглс, ко-спонзорира закон со кој на Катар ќе му се одземе статусот на клучен американски сојузник, дознава The Post, освен ако не го собори раководството на Хамас.

Терористичката група, која е одговорна за масакрот на 7 октомври на повеќе од 1.400 невини цивили во јужен Израел, сè уште држи околу 242 заложници во Газа.

Хамас има канцеларија во главниот град на Катар, Доха, а неговите лидери Исмаил Ханије, Муса Абу Марзук и Калед Машал живеат луксузен начин на живот.

Еден од синовите на лидерот на Хамас Исмаил Ханија живее во луксузен хотелски апартман во Катар. Ханија вреди повеќе од четири милијарди долари.

Лидерите на Хамас живеат во луксуз, додека многу од над два милиони жители на Појасот Газа живеат во огромна сиромаштија.

Тие биле видени од дипломатскиот клуб, фотографирани во приватни авиони и многу патувале.

Раководството на Хамас беше во Катар за време на Светското првенство во 2022 година, пишува „Њујорк пост“.

Спротивно на тоа, поголемиот дел од населението од повеќе од два милиони во Појасот Газа, со кој владее Хамас од 2007 година, живее во тешка сиромаштија.

Ханије (61), шеф на политичкото биро на Хамас, беше премиер на Палестина по изборите во 2006 година, иако беше сменет од функцијата една година подоцна. Тој продолжи да владее со Појасот Газа до 2017 година пред да заврши во Катар.

Ханије, татко на 13 деца, кој е на чело на една од најбогатите терористички групи во светот, тежи повеќе од четири милијарди долари.

Тој е фотографиран со неговите двајца возрасни синови, Мааз и Абдел Салам, кои живеат во луксузни хотели во Катар и Турција, според неодамнешната објава на социјалните мрежи од Амбасадата на Израел во САД.

Ханије отпатува за Иран минатата недела за да се сретне со врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи.

Инаку, Иран е долгогодишен спонзор на Хамас.

Минатиот месец, конгресменот Мајк Волц го повика Бил Гејтс да му забрани на Хамас да престојува во кој било хотел на Четири сезони, вклучувајќи го и оној во Доха. Гејтс, инаку, поседува контролен пакет акции во тој синџир хотели.

Исто така минатиот месец, хотелот Four Seasons во Доха објави дека Ханије не е еден од нивните гости.

Не беше наведено дали тој претходно престојувал таму.

Меѓу најдобрите понуди на тој хотел се апартманите со поглед на море, со цени кои почнуваат од 900 долари за ноќевање.

Синот на Ханија, Мааз, е познат како „татко на недвижностите“ во Газа поради неговата колекција на вили и згради.

Во Турција живее плејбојски начин на живот, а годинава доби турски пасош, пишува „Израел тудеј“.

Друг лидер на Хамас, Калед Машал, е ентузијаст за пинг-понг. Овој милијардер живее луксузен живот во Катар, а исто така и во Турција, според извештаите.

Израелската влада проценува дека Абу Марзук (72), висок политички лидер на Хамас кој ја предводи нивната „канцеларија за меѓународни односи“, има три милијарди долари.

 

Тој е магистер по градежен инженер на Државниот универзитет во Колорадо и беше уапсен во Њујорк кога американските имиграциски власти го најдоа неговото име на списокот за следење терористи во 1995 година.

67-годишниот Машал, кој упати глобална закана против Евреите по масакрот на 7 октомври, според израелската влада вреди повеќе од 4 милијарди долари.

Абу Марзук, кој се смета за втор човек на Хамас, беше уапсен од американските имиграциски власти во 1995 година и задржан во притворен центар во Менхете

Емиратот долго време го оправдува присуството на лидерите на Хамас во Катар како дел од својата поддршка за претворање на терористичката група во „одговорна владејачка сила“, се вели во извештајот на Фондацијата за одбрана на демократиите.

Земјата му обезбедува на Хамас помеѓу 120 и 480 милиони долари годишно, според октомврискиот извештај на непрофитна организација со седиште во Вашингтон која ја проучува надворешната политика.

 

„Овие средства им користат на лидерите на Хамас директно преку шеми за плати и поврат на средства и индиректно преку социјалните служби и владините операции кои му помагаат на Хамас да ја одржи политичката контрола врз Газа“, се вели во извештајот.

„Катар е Хамас, а Хамас е Катар“, рече Јигал Кармон, претседател на Институтот за истражување на медиумите на Блискиот Исток со седиште во Вашингтон, во интервју за „The Post“ во Израел.

Но, потезите за принудување на Хамас сега се интензивираат во Вашингтон.

Нацрт-законот на конгресменот Оглс ќе му го одземе на Катар специјалниот статус меѓу главните сојузници на Америка кои не се членки на НАТО, заедно со Израел, Тајван, Јужна Кореја, Австралија и Јапонија.

Оглс изјави за The Post во вторникот:

„Додека терористите на Хамас продолжуваат да ги уништуваат животите на невините израелски цивили, САД мора да се погрижат да нема сојузник кој ги поддржува. За жал, државата Катар сè уште го финансира и поддржува Хамас, бидејќи неговото раководство ужива политичко засолниште во Доха“.

 

Земјата има посебен статус од минатата година, но потегот на Оглес ќе го условува со отстранување на Хамас.

 

Заедно со домаќинот на Хамас, Катар е исто така една од најважните американски воени бази на Блискиот Исток.

Постои напредна база на Централната команда на САД на Блискиот Исток во гигантската воздухопловна база Ал Удеид, која и самата е од витално значење за операциите на воздухопловните сили во Заливот.

Катар не е единствениот извор на пари за Хамас. Групата, исто така, зеде речиси 400 милиони долари во последните две години од ОН, кои не го признаваат Хамас како терористичка организација.

Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа му обезбеди на Хамас 380 милиони долари од 2021 година, според Фондацијата за одбрана на демократии (FDD). Голем дел од тие пари дојдоа од администрацијата на Бајден, која обезбеди 1 милијарда долари на УНРВА од 2021 година.

„Бидејќи УНРВА долго време инсистираше на тоа дека нема политичка помош, и бидејќи Хамас се смета за политичка партија, речиси сигурно знаеме дека доларите на нашите даночни обврзници се доставени во рацете на Хамас“, рече ФДД, додавајќи дека администрацијата на Трамп ги суспендираше американските придонеси за УНРВА поради врските со Хамас.

Back to top button
Close