Доживотен затвор за кинески банкар поради корупција, одземен му е целиот имот

Ксу Гуоџун, шеф на филијалата на Банката на Кина во јужна Кина од 1993 до 2001 година, бил осуден за проневера на 2,3 милијарди јуани или околу 325 милиони долари.

Случајот е последен во антикорупциската акција нарачана од претседателот Си Џинпинг, чија цел е финансиската индустрија во земјата од 60 трилиони долари. Во таа акција биле фатени многу банкарски службеници и директори.

Според судското соопштение, Ксу и уште двајца поранешни вработени во Банката на Кина ги искористиле дупките во системот за управување со заеми за да добијат лажни заеми. Двајцата соработници на Ксу претходно биле осудени на 12 и 13 години затвор. Според извештаите на локалните медиуми, сега се вратени повеќе од 2 милијарди јуани од украдените пари.

Ксу, кој побегнал во САД во 2001 година, но бил присилно вратен пред две години, рече дека нема да поднесе жалба на пресудата. Доживотно му биле одземени и политичките права, а целокупниот имот му бил конфискуван.

Други високи финансиски директори од кинеските државни банки исто така се казнети, затворени или во моментов се под истрага. Претседателот Си рече дека Пекинг мора да го запре „хедонистичкиот“ начин на живот на банкарите.

Во октомври, поранешниот претседател на Банката на Кина беше уапсен под сомнение за поткуп и незаконско позајмување. Лиу Лианге, претседател на државната банка од 2019 до 2023 година, поднесе оставка од својата функција во март оваа година.

Поранешниот претседател на China Life Insurance, Ванг Бин, во септември беше осуден на доживотен затвор без помилување за поткуп. Напорите за искоренување на корупцијата во финансиската индустрија во земјата се чини дека добиваат на интензитет, но властите во април предупредија дека репресијата е далеку од завршена

Back to top button
Close