Ердоган ја обвини Грција дека ги окупирала островите во Егејското Море

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска ја обвини Грција дека ги окупирала островите во Егејско Море, кои имаат демилитаризиран статус.

Тој исто така наведе дека Анкара „кога ќе дојде време ќе преземе сè што е потребно“.

– И препорачувам на Грција да погледне во историјата. Ако Атина оди предалеку, цената ќе биде висока. Имаме една работа да и кажеме на Грција, а тоа е да се потсети на Измир, истакна Ердоган.

Анкара неодамна ја обвини Атина за вооружување на демилитаризираните острови во Егејско Море, што Атина го негираше. Егејските острови и се предадени на Грција во согласност со договорите од 1923 и од 1947 година, но под услов да не се вооружуваат.

Турција и Грција имаат низа нерешени прашања, од прелетите на авионите до статусот на островите во Егејско Море, како и за поморските граници и наоѓалиштата на гас во источниот Медитеран, и етнички поделениот Кипар.

Back to top button
Close