Ердоган му честиташе на Вучиќ за победата:„Народот го цени сето она што постојано го правите за благосостојбата и развојот на вашата земја“

 

Српскиот претседател Александар Вучиќ доби честитки по повод успешно одржаните вонредни парламентарни избори и победата на коалицијата „Србија не смее да запре“.

Меѓу првите му честиташе претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

„Почитуван претседателе, драг пријателе, во име на мојот народ и во мое лично име, искрено ви честитам за успехот што го постигна на изборите одржани во неделата на 17 декември, со желба изборните резултати да и донесат добро на Србија. Изборните резултати уште еднаш потврдија дека народот го цени сето она што континуирано правите за благосостојбата и развојот на вашата земја.Силното пријателство и искрената соработка што ги развивме со вашата екселенција ќе ни овозможи дополнително зајакнување на билатералните односи меѓу Турција и Србија. Убеден сум дека во овој тежок и чувствителен период низ кој минува целиот свет, нашата блиска соработка ќе продолжи да придонесува за регионалниот мир и стабилност.Верувам дека мојата посета на Белград, која ќе ја реализирам во наредниот период, ќе Понатамошно зајакнување на нашите односи и дека тоа ќе биде можност за сеопфатна дискусија за билатерални и регионални теми. Ја користам можноста да ги повторам моите желби за најдобро здравје и среќа, а на пријателскиот народ на Србија му посакувам мир и благосостојба“, Се наведува во честитката на Ердоган.

И претседателот на Азербејџан Илхам Алиев му честиташе на Вучиќ за изборната победа.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close