Ердоган најави кандидирање за претседателските избори идната година

epa07847268 Turkish President Recep Tayyip Erdogan attends a joint news conference with Russian and Iranian Presidents following their trilateral talks in Ankara, Turkey, 16 September 2019. The leaders of Russia, Iran and Turkey meet in the Turkish capital to negotiate on a long-term settlement in Syria. EPA-EFE/PAVEL GOLOVKIN / POOL
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека повторно ќе се кандидира на претседателските избори закажани за јуни 2023 година, во прво официјално соопштение.

„Овде велам, Таип Ердоган е кандидат на Народната алијанса за претседател”, нагласи Ердоган пред приврзаниците во Измир.

По речиси 20 години на власт, конзервативната Исламска Партија на правдата и развојот (АКП) на Ердоган ќе излезе на избори во услови на растечка валутна криза, највисоката стапка на инфлација во последните две децении и зголемената невработеност, меѓу другите проблеми.

Опозицијата, исто така, го обвинува Ердоган за засилување на заплашувањето на потенцијалните политички ривали во контекст на изборите во 2023 година.

АКП и МХП формираа сојуз на изборите во 2018 година, кога Ердоган беше реизбран со уште поголеми овластувања

Back to top button
Close