ЕУ може да се соочи со недостиг на гас идната година, предупредува ИЕА

epa09796477 Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Rafael Mariano Grossi attends a press conference during a IAEA Board of Governors meeting on the situation in Ukraine at the IAEA headquarters of the UN seat in Vienna, Austria, 02 March 2022. EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA
Европската унија има доволно гас за зимата, но може да се соочи со недостиг идната година доколку Русија дополнително го намали снабдувањето, објави Меѓународната агенција за енергија (ИЕА), повикувајќи ги владите да дејствуваат побрзо за да заштедат енергија и да ги прошират обновливите извори на енергија.

Иако Русија ја намали испораката на гас оваа година, Европа спречи сериозен недостиг и ја започна зимата со преполни резервоари за складирање гас.

Ако Русија сакаше да го намали малaтa количина гас што сè уште го испорачува во Европа, а кинеската побарувачка за гас се врати од ниските ниски стапки предизвикани од заклучувањето Ковид-19, ЕУ може да се соочи со недостиг на гас од 27 милијарди кубни метри во 2023 година, наведоа од ИЕА. Вкупната потрошувачка на гас во ЕУ беше 412 bcm во 2021 година.

-Ова е сериозен предизвик, рече извршниот директор на ИЕА, Фатих Бирол на прес-конференција со Европската комисија во Брисел.

Недостигот би можел да се избегне со проширување на субвенциите и политиките за реновирање на зградите со гас, заменување на греењето базирано на фосилни горива со топлински пумпи и масовно проширување на обновливите извори на енергија, соопшти ИЕА.

-Инвестицијата од 100 милијарди евра ќе биде вратена во рок од две години преку пониски сметки за гас, рече Бирол.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен предложи формирање „солидарен фонд” на ЕУ за собирање пари за енергетски инвестиции – користејќи и пари од ЕУ и дополнителни извори на финансирање.

Таа рече дека снабдувањето со гас на блокот е „безбедно за оваа зима”, а 27-члената ЕУ се подготвува за следната година.

Водачите на земјите на ЕУ, според нацртот на заклучоците од нивниот состанок во кои имале увид западни медиуми, на самитот во Брисел в четврток ќе повикаат на подготовка на рани планови за вонредни состојби за снабдување со енергија следната зима

Back to top button
Close