„Фајненшл тајмс“: Унгарија и се закани на Бугарија со шенгенско вето поради данокот на рускиот гас

Унгарија во понеделникот се заканила дека ќе ја блокира кандидатурата на Бугарија за приклучување кон Шенген зоната доколку не се отстранат таксите за трансферот на руски гас. Тоа го објави „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на три извори запознаени со дискусиите (напоменувајќи дека унгарските власти не коментирале официјално).

Објавата е ден откако ГЕРБ и „Продолжуваме со промената – Демократска Бугарија“ објавија дека се откажуваат од давачката од 20 лева за мегават час за пренос на гас преку Бугарија.

-Тешко е да се знае што точно сака Орбан од сето ова, рече дипломат на ЕУ вклучен во разговорите со Унгарците оваа недела.

Кога го најави воведувањето на данокот, кој според бугарските претставници е дизајниран да ги истисне Русите од европскиот пазар, Софија му го наметна на рускиот енергетски гигант Газпром. Сепак, Унгарија и Србија се спротивставија, велејќи дека нивниот увоз е загрозен.

Бугарската влада соопшти дека се уште бара еквивалент на данокот за транзит на гас на ниво на ЕУ во обид да го задржи притисокот врз земјите-членки да се ослободат од рускиот увоз, наведува весникот.

Околу половина од испораките на руски гасовод во регионот минуваат низ Бугарија, а Унгарија е еден од главните крајни клиенти.

Back to top button
Close