Филмски сцени во Сирија: За седум минути фатен еден од водачите на Исламска држава

Висок лидер на Исламска држава бил фатен во средата вечерта во напад во северна Сирија, според коалициските сили предводени од САД.

Хани Ахмед ал Курди беше искусен произведувач на бомби и оперативен модератор, се вели во извештајот на коалицијата. Набљудувачката група соопшти дека војниците заминале со два хеликоптери во близина на турската граница, во селото Ал-Хумаира во провинцијата Алепо, контролирано од опозицијата.

Потоа следеа седум минути вооружен конфликт меѓу војниците и локалното население пред хеликоптерите повторно да полетаат, објави Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во Велика Британија. Тие подоцна слетаа во база во регионот на Кобане.

Жител на Ал-Хумаира, Мохамед Јусеф, рече дека војниците упаднале во куќа на работ на селото каде што верува дека престојувале раселените луѓе од градот Алепо. „Откако хеликоптерите заминаа, се упативме дома и најдовме жени и деца врзани на полето“, изјави тој за Франс прес.

Тој додава дека со себе зеле еден маж, но дека не знае каде се другите мажи. „Откако ги избркавме жените, ни рекоа дека зеле маж по име Фаваз“, опишува тој.

Во соопштението на коалицијата се вели дека мисијата била внимателно планирана. Никој не е повреден, пишува Би-Би-Си.

Заробениот водач Ахмед Курди, познат е и како гувернер Раке, според Вашингтон пост кој ги цитира американските власти.

Станува збор за град источно од Алепо кој де факто беше главен град на „калифатот“ прогласен од Исламската држава во 2014 година, откако окупираше големи делови од Сирија и Ирак и наметна брутално владеење врз милиони луѓе, пренесува Дневник.хр.

Американските специјални сили спроведоа слична операција во провинцијата Идлиб, контролирана од опозицијата во февруари, во која беше убиен тогашниот генерален лидер на ИСИС, Абу Ибрахим ал-Хашими ал Курајши. Тој активирал бомба во своето скривалиште, а ги убил членовите на неговото семејство, а потоа и себеси.

ИСИС потоа го назначи Абу ал-Хасан ал-Хашеми ал Курајши за свој наследник.

Back to top button
Close