Фокс њуз: Избришани 100 датотеки поврзани со инвазијата на Капитол

Комитетот на Претставничкиот дом што го истражува упадот на приврзаниците на Доналд Трамп во Капитол избриша повеќе од 100 шифрирани датотеки од истрагата само неколку дена пред републиканците да го преземат мнозинството во Претставничкиот дом, дознава „Фокс њуз“.

Со доаѓањето на републиканците, истрагата за настаните од 6 јануари 2021 година, како и за безбедносните пропусти и „дејствија“ на поранешниот Демократски комитет, ја презеде комисија на чело со Бери Лудермилк, републиканец од Грузија.

Според правилата, поранешниот комитет, со кој претседаваше демократот Бени Томпсон, требаше да ја предаде целата документација на новиот панел.

Извори за „Фокс њуз“ изјавија дека Томпсон му рекол на Лудермилк дека ќе добие четири терабајти архивирани податоци, но новиот комитет добил само околу два терабајти податоци.

Американските медиуми пренесуваат дека Лудермилк сега ангажирал тим за дигитална форензика за да утврди кои информации не им биле дадени.

Форензичкиот тим утврдил дека 117 датотеки биле и избришани и шифрирани, според извори запознаени со нивната истрага. Изворите велат дека тие датотеки биле избришани на 1 јануари 2023 година – само неколку дена пред тимот на Томпсон да мора да ги предаде податоците на новиот одбор.

Исто така, „Фокс њуз“ наведува дека форензичкиот тим ги обновил сите 117 избришани и шифрирани датотеки.

-Едно пронајдено досие содржеше идентитет на лице чие сведочење не беше архивирано од Одбраниот комитет, рече Лудермилк. Исто така, откривме дека повеќето од обновените датотеки се заштитени со лозинка, што нè спречува да утврдиме што содржат, рече тој и додаде дека побарал од Томпсон список со лозинки за пристап до податоците, пренесува РТ Балкан.

-Јасно е дека одбраниот комитет на (Ненси) Пелоси направи се за да го спречи американскиот народ да види одредени документи од истрагата. Американскиот народ заслужува да ја знае целосната вистина, а спикерот (на Претставничкиот дом) Мајк Џонсон ме овласти да ги користам сите потребни алатки за да ги вратам овие документи за да ја добијам вистината, а јас ќе го направам тоа, изјави Лудермилк за „Фокс њуз“.

Back to top button
Close