Гран при на Холандија нема да се одржи во 2020 година

Гран-при на Холандија нема да се одржи во 2020 година, пренесува прес-службата на организаторите на етапата од Формула 1.

– Во врска со ширењето на коронавирусот, првата фаза од Формула 1 во историјата на Холандија е одложена за 2021 година. Сите купени билети остануваат валидни, се вели во соопштението.

Трката требаше да се одржи на патеката „Зандворт“ на 3 мај, но беше одложена на неодредено време заради пандемијата на коронавирус.

Back to top button
Close