Гувернерката на Њујорк вели дека експлозијата на граничниот премин САД-Канада не е поврзана со тероризам

Експлозијата во која загинаа две лица на граничниот премин меѓу Соединетите Американски Држави и Канада не е поврзана со тероризам, изјави гувернерката на државата Њујорк, Кети Хокул, јави Гласот на Америка.

– Сакам да бидам многу јасна, во овој момент нема индикации дека се работи за терористички напад, изјави гувернерката.

Во експлозијата загинаа две лица, возачот и сопатникот во автомобилот кој со огромна брзина „долета“ и експлодира на мостот која ја поврзува Канада со американската држава Њујорк.

По експлозијата, преостанатите три моста меѓу Њујорк и Онтарио беа затворени како мерка на претпазливост. Суспендирани беа и меѓународните летови на аеродромот во Бафало.

Back to top button
Close