Холандија конечно омекна – веќе не се противи на членството на Бугарија во Шенген зоната

 Холандија се согласи Бугарија да се приклучи на Шенген зоната, најголемата зона во светот каде што нема проверки на пасоши, соопшти денеска холандското Министерство за правда, цитирано од западните агенции.

Агенциите забележуваат дека со оваа одлука Холандија стави крај на долгогодишното противење кој оваа членка на ЕУ.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close