Хрватска го потврди првиот случај на мајмунски сипаници

Во Хрватска вчера е потврден првиот случај на мајмунски сипаници, јави Хрватската радио телевизија (ХРТ).

Како што јавува медиумот, станува збор за маж кој престојувал во Италија и Шпанија. Лицето има поблаг облик на мајмунска сипаница и не е хоспитализиран, туку е во домашна изолација.

Сомнежот за болеста е потврден со ПЦР тест

Back to top button
Close