Избори во Франција: Коалицијата на Макрон со минимално благо водство

Француските гласачи вчера излегоа на гласање во првиот круг од парламентарните избори.

Откако Макрон беше реизбран за претседател во вториот круг против екстремната десница на Ле Пен, политичкиот пејзаж на Франција се промени, пишуваат француските медиуми.

Левичарската коалиција која ја предводи коалицијата на Макрон изгледа многу послаба отколку во 2017 година, кога доминираше во првиот круг, а потоа го освои и владејачко мнозинство. овој пат, нејзиниот удел во гласовите со 25,75 проценти, беше речиси ист со Нупес 25,66 проценти, само 21.000 гласачки ливчиња ги делат двете, според официјалните резултати.

Следен е националниот митинг на Ле Пен со 18,68 проценти. Кандидатите на крајната десница во голема мера не успеаја да го искористат успехот на Ле Пен на претседателските избори, на кои таа освои повеќе од 40 отсто во вториот круг.

Макрон се надева дека ќе го задржи мнозинството во парламентот, со ваков отворен резултат во првото коло, влогот следната недела ќе биде голем. Двете водечки коалиции се надеваат дека ќе добијат апсолутно мнозинство .

Back to top button
Close