Како Швајцарија стана „втор дом“ на Тина Тарнер

Тина Тарнер, позната и како „Кралицата на рокенролот“, засекогаш ќе остане запаметена по нејзиното динамично присуство на сцената, мелодиите кои звучат како стапала и ќе го истакне патот за другите црни уметници во музичката индустрија.

 

Иако славата на Тарнер започна во нејзиниот мал роден град Натбуш, Тенеси, нејзината публика беше ширум светот. Нејзините хит песни како „Private Dancer“ и „Nutbush City Limits“ ја направија огромна сензација во Европа и Австралија.

На 24 мај, Тарнер почина во нејзиниот дом покрај езерото во Швајцарија на 83-годишна возраст, откако претрпе „долго боледување“, рече нејзиниот публицист Бернард Доерти во изјава за NBC News.

Додека милиони луѓе ширум светот тагуваат за смртта на Тарнер, нејзините обожаватели во Швајцарија го украсуваат нејзиниот дом со цвеќиња, свеќи, рачно напишани белешки и друго.

Во интервју за Њујорк Тајмс, еден сосед ја опиша како „многу омилена“ во заедницата околу нејзиниот приватен имот во Куснахт, во близина на Цирих.

Општината објави соопштение во кое ја нарекува „горда граѓанка на Куснахт“ и истакнува дека ќе остане запаметена по нејзината топлина, нејзиниот „уникатен глас“ и нејзините прекрасни божиќни светла

Ален Берсет, претседател на Швајцарската Конфедерација, исто така сподели почит на иконата на рокенролот на 24 мај.

„Со смртта на Тина Тарнер, светот изгуби икона“, се вели во преводот на твитот. „Вашите песни и многуте спомени поврзани со нив ќе останат со вас. Моите мисли се со семејството на оваа импресивна жена која најде втор дом во Швајцарија“.

Куснахт, Швајцарија, беше место за Тарнер да избега од нејзината реалност како добро позната поп ѕвезда, да ужива во дискреција и смиреност и да ја замени својата јавна личност за приватност.

Таа за прв пат се преселила во Англија во раните 80-ти, каде што ја продолжила својата кариера како соло уметник по разделбата во 1978 година со Ајк Тарнер, нејзиниот поранешен насилен сопруг . Според една статија во 1993 година во Вашингтон Пост, нејзините соло песни станаа поп хитови во Европа, а заслугата за потпишувањето договор со Capitol Records му ја припиша на британскиот пејач Дејвид Боуви.

Во „60 минути“ во 1996 година, таа рече дека е „сè уште многу Американка“, но додаде: „Не мислам дека ќе се вратам дома“.

Следната година, таа се отвори за преселба во Швајцарија во интервју со Лери Кинг. Таа рече дека ја напушти Америка „бидејќи мојот успех беше во друга земја, а моето момче беше во друга земја“.

Откако Кинг возврати дека Тарнер е „главна ѕвезда“ во САД, таа забележа „не толку голема како Мадона“.

повеќе

Back to top button
Close