Лавров: Нема да користиме нуклеарно оружје

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија не размислува за употреба на нуклеарно оружје во Украина, но и дека започнала нова фаза од својата „специјална воена операција“.

-Ќе користиме само конвенционално оружје, рече Лавров.

Тој зборуваше и за втората фаза од инвазијата.

-Почнува втората фаза од оваа операција и сигурен сум дека ова ќе биде многу важен момент за целата специјална операција, рече Лавров.

Украински и западни претставници, како и експерти и аналитичари веќе изјавија дека Москва започнала офанзива во источна Украина, а тоа денеска го потврди и Лавров.

Да потсетиме, портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, кон крајот на март изјави дека Русија во никој случај нема да користи нуклеарно оружје во Украина

 

 

Back to top button
Close