Левичарската опозиција и сојузниците на Макрон скоро изедначени по првиот круг на парламентарните избори

Според првичните резултати од првиот круг на парламентарните избори во Франција, претседателското мнозинство сепак треба да биде првата сила во Собранието следната недела и покрај конкуренцијата од здружената левица, јави дописникот на МИА.

Според последните проценки на Ифоп Фидусиал за резултатите од првиот круг на законодавните избори во 2022 годинакои се одржаа денеска, Нупес (социјалисти, бунтовна Франција, Зелени и Комунисти) на Жан-Лук Меланшон ќе успее да се искачи на врвот (26,1 отсто) на ниво на Франција. Обединетата левица на тој начин ќе ја надмине макронистичката конфедерација „Заедно!”, која ќе заврши на второто место (25,6 отсто). Веднаш потоа следува Националниот собир на Марин Ле Пен со (19,2 отсто), пред Републиканците кои се со (11,3 отсто).

Како што се оформува во оваа фаза, мапата на Франција од 577 изборни единици треба да доведе во вториот круг – закажан за недела на 19 јуни – мнозинство за реизбраниот претседател на Републиката: Заедно! ќе соберат според проценката меѓу 275 и 310 места. Ќе добијат ли апсолутно мнозинство од 289 пратеници? Сепак, хемициклот на Националното собрание треба да биде во голема мера обоен со црвена, розова и зелена боја, бидејќи: Бунтовниците, социјалистите и еколозите би собрале меѓу 180 и 210 места.

Ослабени, трупите на Марин Ле Пен, кои според проценките ќе добијат меѓу 5 и 25 пратеници, се стремат да го достигнат потребниот праг од 15 избрани пратеници – наспроти шест досега – за да се надеваат дека ќе добијат парламентарна група во Палатата Бурбон. Тогаш тоа би било историско по заградата од 1986 година – во тоа време дозволено благодарение на пропорционалната застапеност – и враќањето на еднономиналното мнозинство во два круга. Крајно неповолен процес за партијата на крајната десница, со тоа што промовираат „брани” во името на „републиканскиот фронт”.

Околу 48 милиони гласачи беа повикани на гласање оваа недела, на 12 јуни, за првиот круг од законодавните избори, кои треба да го обноват Националното собрание во следните пет години, исто како и во 2017 година, гласањето беше одбележано со рекордно воздржување, околу 51,5 отсто според последните проценки

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close