Лидерот на италијанските демократи ќе поднесе оставка по поразот на изборите

epa10207249 Enrico Letta, the Secretary of the Italian ‘Partito Democratico’ (PD) party, attends a press conference at the Nazareno Pd headquater in Rome, Italy, 26 September 2022. The former premier and centre-left Democratic Party (PD) leader Enrico Letta said he would not contest the party leadership in the PD’s next congress that will assess a disappointing result of the 25 September general elections. EPA-EFE/ALESSANDRO DI MEO
Лидерот на италијанската централно – левичарска „Демократска партија”, Енрико Лета денеска информираше дека ќе поднесе оставка. Одлуката следува по поразот на неговата партија на вчерашните избори.

Поранешниот премиер информираше дека нема да се кандидира за функцијата генерален секретар на следниот конгрес на неговата Демократска партија.

– Денеска е тажен ден за Италија и Европа, додаде тој, мислејќи на антиевропската ориентација на Џорџа Мелони.

Лета наведе дека „Демократската партија” нема да дозволи Италија да исчезне од срцето на Европа.

На вчерашните избори победи екстремно десничарската партија „Браќа на Италија” на Мелони.

Back to top button
Close