Лидерот на Каталонија ја обвини шпанската влада дека го шпионирала

epaselect epa09217376 Catalan regional President-elect, Pere Aragones (C) poses after he was elected regional President after a vote of confidence at the Catalan Parliament in Barcelona, northeastern Spain, 21 May 2021. Aragones was elected thanks to the support of Catalan pro-independent parties to put an end to eight months of temporary work by then Deputy President Aragones, who acted as Catalan President since President Quim Torra was disqualified. EPA-EFE/ALBERTO ESTEVEZ / POOL
 Регионалниот лидер на Каталонија Пере Арагонес денеска ја обвини шпанската влада за шпионирање на нејзините граѓани, откако група за човекови права соопшти дека неговиот телефон и телефоните на десетици други застапници за независност на Каталонија биле заразени со шпионскиот софтвер Пегасус, што го користат некои земји.
Групата за дигитални права Citizen Lab откри дека повеќе од 60 луѓе поврзани со каталонското сепаратистичко движење, вклучително и неколку членови на Европскиот парламент, биле цел на шпионскиот софтвер развиен од израелската група НСО.
„Тоа е срам и исклучително сериозен напад на основните права и демократијата”, напиша Арагонес на Твитер.
Тој ја опиша употребата на софтверот за надзор како преминување на „црвената линија” и побара објаснување од шпанската влада.
Групата Citizen Lab наведува дека сите претходни напади со вируси во Каталонија се случиле помеѓу 2017 и 2020 година, по неуспешниот обид на овој автономен регион да се стекне со независност, по што Шпанија се најде во најдлабоката криза во последните неколку години

Back to top button
Close