Литванија го забрани превозот на стоки до руската енклава Калининград

Литванските власти го забранија транзитот преку нивната територија на стоки до руската енклава Калининград, кои се предмет на санкции од Европската унија, соопшти националната железничка служба.

Енклавата – дом на руската балтичка флота и локација за распоредување на московските ракети „Искандер“ со нуклеарни боеви глави – е сместена во сендвич на балтичкиот брег меѓу Литванија и Полска, двете членки на НАТО, и нема копнена граница со Русија.

Забраната за транзит може да ги зголеми веќе високите нивоа на тензии меѓу Русија и НАТО по инвазијата на Москва на Украина на крајот на февруари.

Транзитната забрана стапи на сила во саботата, според карго огранокот на државната железничка служба на Литванија во писмо до клиентите. По „појаснувањето“ од Европската комисија за механизмот за примена на санкциите, забраната за транзит беше спроведена, се вели во писмото.

Портпаролот на литванската железничка служба ја потврди содржината на писмото, но одби да коментира дополнително, според новинската агенција Ројтерс.

Веста за претстојната забрана дојде во петокот во видео порака објавена од гувернерот на Калининград, Антон Алиханов.

Алиханов рече дека забраната ќе опфати меѓу 40 и 50 отсто од артиклите што Калининград ги увезува и извезува во Русија преку Литванија бидејќи списокот со санкции на ЕУ особено вклучува јаглен, метали, градежни материјали и напредна технологија.

„Сметаме дека ова е најсериозно прекршување… на правото на слободен транзит во и надвор од регионот Калининград“, рече тој во објавата на онлајн видео, додавајќи дека властите ќе извршат притисок за укинување на мерките.

Тој рече дека ако регионот не може брзо да ги укине мерките, ќе започне да разговара за потребата од повеќе бродови за превоз на стоки во Русија.

Апелирајќи ги граѓаните да не прибегнуваат кон панично купување, Алиханов рече дека два брода веќе превезуваат стока меѓу Калининград и Санкт Петербург, а уште седум ќе бидат во функција до крајот на годината.

„Нашите фериботи ќе се справат со целиот товар“, рече тој во саботата.

Во февруари, Литванија го затвори својот воздушен простор за летови од Русија до Калининград, принудувајќи ги комерцијалните превозници да тргнат по подолга рута над Балтичкото Море.

 

Back to top button
Close