Мајка и тримесечно бебе меѓу загинатите во погодената зграда во Одеса

Мајка и нејзиното тримесечно бебе се меѓу загинатите откако зграда во Одеса беше погодена со проектили во саботата, изјави украинскиот претседател Зеленски.

Новинарите и другите се огласија на Твитер, објавувајќи слики и почит на мајката и детето.

Мирослава Петса, новинарка на Украинскиот сервис на Би-Би-Си, рече дека мајката се викала Валерија, а нејзиното новороденче Кира.

Во објава на социјалните мрежи на Валерија, повторно споделена од новинар од „Киев индипендент“ на Твитер, таа рече дека периодот од раѓањето на Кира ѝ донел „сосема ново ниво на среќа“.

Осум лица загинаа во руски ракетен напад врз станбен блок во јужниот пристанишен град, според украинските власти

 

 

Back to top button
Close