Мајкрософт отпушта 1.900 вработени во две компании за игри

Мајкрософт деновиве треба да отпушти 1.900 вработени во две компании за игри.

Овој нов бран отпуштања е само продолжение на минатогодишниот тренд во технолошката компанија.

Последните кратења на работни места претставуваат околу осум проценти од гејмерската индустрија на Мајкрософт и главно ќе се одвиваат во Activision Blizzard и Xbox, првенствено во првата, стои во извештајот потпишан од шефот за игри на компанијата, Фил Спенсер

Back to top button
Close