Макрон му вети на Зеленски испорака на десетици модерни борбени возила!

Франција ќе испрати десетици оклопни возила и лесни тенкови во Украина во следните неколку недели, вклучително и модерни борбени возила АМКС-10РЦ, се вели во заедничката изјава објавена по разговорите меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Француските борбени возила АМКС-10РЦ на теренот се движат многу брзо и имаат голема маневрирање што овозможува брза промена на позициите на бојното поле, а украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников ги нарече „снајперисти на брзи тркала“.

По работната вечера меѓу двајцата лидери, која траеше повеќе од три часа, францускиот претседател посочи дека официјален Париз ги насочува своите напори за поддршка на капацитетите за воздушна одбрана на украинските сили, се вели во извештајот на Ројтерс.

Посетата на Париз беше дел од турнејата на украинскиот лидер на неколку клучни европски сојузници за време на која Зеленски се обиде да собере дополнителна воена и финансиска помош пред очекуваната украинска контраофанзива против руските сили.

Откако обезбеди дополнителна воена помош во вредност од три милијарди долари за време на неговата посета на Германија минатиот викенд, Зеленски во Берлин рече дека со помош на сојузниците, Киев може „неповратно“ да ја победи Русија веќе оваа година.

Макрон му повтори на Зеленски дека Париз ќе продолжи да и дава на Украина политичка, финансиска, хуманитарна и воена поддршка се додека е потребно, се вели во заедничката изјава.

Back to top button
Close