Макрон освојува втор мандат со 58% од гласовите, Ле Пен заостанува за повеќе од 10%

Актуелниот претседател Емануел Макрон и лидер на партијата Република во движење го освои и вториот мандат на денешните избори во Франција.

Според првите резултати, за Макрон гласалае 58% од граѓаните, наспроти неговата противкандидатка, лидерката на есктремната десница Марин Ле пен, која освои 42% од гласовите.

28% од гласачите не гласале на овие избори.

 

Back to top button
Close