Макрон: Шведска и Финска значително ќе придонесат за НАТО

epa09936577 French President Emmanuel Macron looks on during a joint press conference with German Chancellor Olaf Scholz (not pictured) at the Chancellery in Berlin, Germany, 09 May 2022. Chancellor Scholz and President Macron met for bilateral talks. EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат „значаен” придонес во НАТО алијансата, соопштија од кабинетот на Макрон.

Во соопштението се вели дека Макрон и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на состанокот на самитот на НАТО ја истакнале „важноста да се испрати порака за единство и сила” за време на руската инвазија на Украина.

Макрон го поздрави вчерашниот договор со Турција, кој ја укина нејзината блокада за приемот на Шведска и Финска во алијансата.

Лидерите разговараа за потребата да се најде начин да се дозволи извоз на украинско жито. Тие се согласија да продолжат да се координираат и да работат со ОН за постигнување услови за обезбедување на безбедноста на пристаништето Одеса и поморските конвои во Црното Море.

Одеса е главната порта за испорака на жито, а нејзината блокада од Русија го загрозува снабдувањето со храна

Back to top button
Close