Мал авион се урна во станбена област во Бурса, загинаа пилот на обука и инструктор

– Две лица загинаа кога едномоторен авион денеска се урна во станбена област во градот Бурса, северозападна Турција, соопштија локалните власти.

Во несреќата загинале инструктор и пилот на обука, додека на земја нема жртви.

Според локалните медиуми, авионот се урнал веднаш по полетувањето од аеродромот Јунусели.

Бурса се наоѓа на 90 километри јужно од Истанбул

Back to top button
Close