Маск: Твитер засега не ја менува уредувачката политика

epa09889606 (FILE) – Tesla CEO Elon Musk (C) departs US Federal Court following a hearing in a lawsuit brought against him by the United States Security and Exchange Commission (SEC) in New York, USA, 04 April 2019 (reissued 14 April 2022). A statement published by the US Securities and Exchange Commission (SEC) on 14 April 2022 reads that Elon Musk has filed a proposal to acquire all available Twitter shares at a price of 54.20 US dollars per share, an offer that would total in 43.4 billion USD of company value. EPA-EFE/JUSTIN LANE
Уредувачката политика на Твитер засега не се менува и политиката за уредување на содржините останува иста, најави Илон Маск, откако за 44 милијарди долари ја купи оваа социјална мрежа.
„Да бидам премногу јасен, сè уште не сме направиле никакви промени во содржината на политиките за умереност на Твитер“, твитна Маск.
Во нов твит тој порача дека „секој кој бил суспендиран поради сомнителни причини, ќе биде ослободен од Твитер затворот”.
Потенцијалните промени предизвикаа внимателност кај регулаторите и ги поделија корисниците на Твитер. Некои се загрижени дека Маск ќе ги ублажи правилата што ги регулираат говорот на омраза и дезинформациите. Дел од нив сметаат дека претходната управа ја ограничи слободата на говор со претерано ригорозните правила.
За потсетување, раперот Кање Вест беше суспендиран од Твитер поради антисемитски коментари. б

Back to top button
Close