МНР на Бугарија: Подготвени да ја одобриме првата меѓувладина конференција веднаш штом ќе биде потпишан протоколот

Собранието донесе оддлука за поддршка на земјите од Западен Балкан во ЕУ.

Ние не додадовме нови барања до Скопје и сме подготвени да ја одобриме првата меѓувладина конференција веднаш штом нашите пријатели од Северна Македонија ќе го потпишат протоколот, како што разговараа и министрите за надворешни работи, напиша бугарското Министерство за надворешни работи на Твитер.

Народното собрание на Бугарија денеска го одобри францускиот предлог за Северна Македонија. За гласаа 170 пратеници, 37 беа против, а 21 воздржани.

-Бугарскиот парламент денеска донесе историска одлука со која се дава зелено светло на францускиот предлог за пристапување на Северна Македонија во Европската Унија, напиша премиерот на Бугарија во оставка Кирил Петков на Фејсбук.

Back to top button
Close