Најмалку 120 загинати во стампедо во Сеул за време на прослава на Ноќта на вештерките

epa10273601 Injured people are being attended to on a street in Seoul’s Itaewon district, after about 50 people fell into cardiac arrest from a stampede during Halloween celebrations in Seoul, South Korea, 29 October 2022. EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Најмалку 120 луѓе ги загубија животите и над 100 се повредени денеска во стампедо во Сеул за време на прослава на Ноќта на вештерките, соопшти јужнокорејската противпожарна служба.

Службата соопшти дека 140 амбулантни возила биле распоредени за да им помогнат на луѓето на местото на настанот.

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол ги повика болниците да бидат подготвени да примат пациенти. зш/

2022-10-

Back to top button
Close