Најмалку 287 деца се убиени во војната во Украина, речиси 500 се ранети

Најмалку 287 деца се убиени во Украина, а 492 се ранети од почетокот на руската инвазија, соопшти синоќа Канцеларијата на јавниот обвинител во Киев.

Канцеларијата соопшти дека дознала за смртта на уште 24 деца во уништениот југоисточен пристанишен град Мариупол, а виновникот за тоа е руската армија за случајното бомбардирање.

Ова не се конечни бројки, соопшти канцеларијата додека продолжуваат истрагите во спорните области и во областите што ги врати Украина.

Во бомбардирањата се оштетени 1971 училиште и образовна институција, од кои 194 се целосно уништени, се наведува во извештајот.

Back to top button
Close